Temat pieniędzy jest aktualny w każdych czasach. Już w erze prehistorycznej ludzie wymieniali towar za towar. Później zaczęto korzystać z cennych kruszców jako waluty. W obrocie było głównie złoto i srebro. Z czasem z tych minerałów zaczęto wytwarzać monety. Kolejnym etapem na zawiłej drodze ewolucji pieniądza stał się pieniądz papierowy. Poległ on na wystawianiu tzw. kwitów depozytowych za określoną ilość złota.

Stało się to niezwykłym ułatwieniem dla rozwoju handlu, ponieważ jak wiadomo papier łatwiej transportować i przechowywać. Co pojawiło się później? Otóż następnym krokiem było podjęcie prób wykonywania płatności bezgotówkowych. Krok ten nie byłby możliwy bez pojawienia się banków i prowadzonych przez nie rachunków bankowych. Płatności przyjęły formę czeków i weksli. Stało się to niezwykle wygodne dla ludzi, którzy wraz z upływem czasu zdawali sobie sprawę, że nie tylko wygodniej, ale i wiele bezpieczniej jest lokować pieniądze w banku, zamiast trzymać je w przysłowiowej skarpecie. Za przyniesione pieniądze pracownicy mogli otworzyć rachunek oszczędnościowy bądź lokatę terminową – w zależności od potrzeb klienta. Gospodarka jednak ciągle się rozwijała i pieniądze bezgotówkowe przystały wystarczać w sprawnym funkcjonowaniu rynku. Rozpoczęła się era pieniądza elektronicznego. Czym jest? To po prostu zbiór danych, który jest zapisany na urządzeniu elektronicznym.

Środkami, a może dokładniej mówiąc, instrumentami tej waluty są karty płatnicze, płatności blik. płatności zbliżeniowe. Karty płatnicze to bardzo wygodna forma płacenia bez użycia gotówki. Co ciekawe, zostały one wymyślone przez właścicieli sklepów, a nie przez banki. A to w celu umożliwienia sprzedaży towarów na kredyt. Karty płatnicze można podzielić na kilka grup. Po pierwsze ze względu na sposób w jaki jest rozliczana transakcja. Wtedy są to: karta kredytowa, debetowa, obciążeniowa. Ale czy karty płatnicze to najnowocześniejsza forma pieniądza z jaką mamy do czynienia obecnie? Oczywiście, że nie! Rynek jest dynamiczny i wciąż są poszukiwane innowacyjne metody płatności. Coraz popularniejsze stają się tzw. płatności zbliżeniowe. Nie można zapomnieć także o płatnościach telefonem. Dzięki smartfonom możliwe jest płacenie za przeróżne usługi.

Najnowszym rozwiązaniem w tej dziedzinie jest wykorzystanie płatności blik. Wystarczy wygenerować kod na telefonie i potwierdzić transakcję wpisaniem kodu pin. Prawda, że proste? Świat ciągle się rozwija i w tym momencie powstają już kolejne, innowacyjne rozwiązania. O czym mowa? O walucie wirtualnej tzw. bitcoinie. Co ciekawe jest ona nie zależna od żadnych instytucji czy banków. Bitcoin jest wytwarzany przez użytkowników Internetu w procesie, który potocznie nazywa się górnictwem. Na czym to polega? W praktyce trzeba rozwiązywać pewne kody kryptograficzne. Tak naprawdę zwykły użytkownik ma za słaby komputer by wyprodukować choć jedną taką wirtualną monetę. Prawdziwe pieniądze zarabiają zatem programiści.


W którym kierunku pójdzie rozwój pieniądza? Czy przetrwa on w swojej tradycyjnej, papierowej formie? Pozostaje nam tylko obserwować wszelkie nowinki w tej dziedzinie!

25 listopada 2020 admin , ,