We współczesnych czasach trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy bez posiadana konta bankowego. Takie konto posiada niemal każde przedsiębiorstwo. Banki oferują różne oferty dotyczące konta bankowego. Warto jest zatem wiedzieć czym się kierować, aby wybrać ofertę najlepszą dla siebie.

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, korzysta z konta osobistego do rozliczeń firmowych. Trzeba jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie nie jest zbyt dobre. Wszystko dlatego, iż po pewnym czasie wszelkie rozliczenia prywatne i firmowe zaczynają się ze sobą mieszkać. Dużo lepszym rozwiązaniem jest osobne konto firmowe. Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł wygodnie i skutecznie zapanować nad wszelkimi przychodami i kosztami w firmie. To zdecydowanie ułatwi prowadzenie biznesu. Czym jednak kierować się przy wyborze rachunku firmowego?

Przed podpisaniem umowy zawsze należy dokonać gruntownej analizy ofert prezentowanych przez banki. W pierwszej kolejności sprawdzić należy, z którego konta będzie się korzystało najwygodniej. Mowa tu o tym ile operacji można wykonać online, a przy ilu konieczna będzie wizyta w placówce bankowej. Oczywiście im więcej różnego rodzaju operacji będzie można wykonać przez internet tym lepiej. Z takiego kontra korzysta się oczywiście wygodniej.

Zastanawiając się jaki bank wybrać oczywiście przeanalizować należy wszelkie koszty. Po pierwsze ważna jest opłata za prowadzenie konta. Jest to miesięczna opłata, którą bank pobierać będzie automatycznie z firmowego konta. Im jest on niższa tym oczywiście lepiej. Co ważne wiele banków już nie pobiera opłata za prowadzenie rachunku. Kolejna ważna sprawa dotycząca kosztów to prowizje za przelewy. Tak jak w przypadku opłaty za prowadzenie rachunku tak w przypadku prowizji za przelewy wiele banków już z nich rezygnuje. Jednak nadal są takie, które takie opłaty pobierają. To na co z pewnością należy zwrócić uwagę to to czy przelewy do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są darmowe. Tu warto podkreślić, że każde dobre konto firmowe powinno posiadać funkcję szybkich przelewów do tych dwóch instytucji.

Przy wyborze rachunku firmowego ważne są także opcje dodatkowe. Jedną z nich jest możliwość otworzenie subkonta na rachunku. Taka opcja jest często bardzo pomocna w prowadzeniu firmy. Na subkoncie przedsiębiorca może np. przechowywać oszczędności.

Warto także wiedzieć, że wiele banków wraz z kontem firmowym oferuje swoim klientom także inne produkty finansowe na korzystnych warunkach. Przykładem takiego produktu może być pożyczka dla firm. Przedsiębiorstwo, które posiada rachunek firmowy w danych banku może często liczyć na otrzymanie pożyczki dla firm na dużo korzystniejszych warunkach niż firmy, które konta w tym banku nie posiadają. Jeśli jednak bank takiej opcji nie oferuje, a firma potrzebuje dodatkowych środków to rozwiązaniem jest firma pożyczkowa. Wiele takich firm posiada oferty nie tylko dla klientów indywidualnych, ale właśnie dla klientów biznesowych.