Pojęcie pieniądza niestety nie towarzyszy nam od zawsze. W pierwotnych kulturach pojęcie to nie funkcjonowało, a jedynym znanym i możliwym sposobem płatności był barter. Wymiana towar za towar jednak nie trwała wiecznie i okazywała się nie być tak funkcjonalna, jak tego oczekiwano, a wraz z postępem ewolucji ewoluowały także sposoby płatności. Od pieniądza kruszcowego, po banknoty, pieniądze bezgotówkowe, pieniądze elektroniczne i kryptowaluty.

Tak więc tym sposobem żyjemy w czasach, gdzie sklepy i banki zachęcają nas do płatności bezgotówkowych, a strony internetowe do płatności online i to nie tylko ze względu na sytuacje związane z epidemią. Coraz częściej przy zakładaniu konta w banku uzyskujemy atrakcyjne oferty na zasadzie ,,zapłać kartą kredytową X razy, a otrzymasz dwa darmowe bilety do kina” bądź ,,wydaj X złotych na zakupach online, a zwrócimy Ci X% Twoich zakupów”. Nie ma co udawać, że są to oferty cieszące klientów.

Jedną z najważniejszych ekonomicznych funkcji pieniądza jest funkcja płatnicza, a jak wiadomo płacić musimy za prawie wszystko. Kosmetyczka, fryzjer, artykuły spożywcze, najróżniejsze dobra materialne – to wszystko ma swoją wartość uwarunkowaną odpowiednią ilością polskich złotych (bądź innych walut obcych). Ze względu na wygodę coraz częściej odrzucamy płatności gotówkowe, co ułatwia nam choćby karta kredytowa. Kawałek plastiku z kolorowym nadrukiem i inteligentnym chipem, dzięki któremu możemy wydać setki, a nawet tysiące złotych za pomocą jednego piknięcia. Trzeba przyznać, że w ten sposób wydawanie pieniędzy bywa o wiele łatwiejsze. Karta kredytowa jest bowiem akceptowalną formą płatności praktycznie w każdym miejscu. Dziś, nawet mandat można zapłacić kartą w chwili przyjęcia, co kiedyś prawdopodobnie było dla nas niewyobrażalne.

Banki jednak postanowiły ułatwić nam płatności zbliżeniowe jeszcze bardziej. W zasadzie nie są one już zbliżeniowe.
Z pewnością każdy słyszał już o systemie blik, dostępnym w bankowych aplikacjach mobilnych. Praktycznie każda strona internetowa służąca do zakupów ma możliwość płatności w tej formie. Wystarczy wygenerować sześciocyfrowy kod blik, wpisać go w oknie płatności, które pojawi się po wybraniu opcji płatności blikiem i zatwierdzić transakcję numerem PIN w aplikacji. Czyż nie brzmi to wspaniale?

Nie dość, że przez internet możemy zamówić praktycznie wszystko, czego potrzebujemy od artykułów spożywczych, po rozrywkę, sprzęty czy ubrania, to taka forma płatności jest dziecinnie prosta.

Również o wiele łatwiejsze jest kupienie choćby biletów komunikacji miejskiej – za pomocą płatności zbliżeniowych lub blik. Możemy kupić bilet w smartfonie czy automacie biletowym, nie martwiąc się o ilość drobnych w portfelu czy wydanie reszty.
Ewolucja ułatwiła nam znacząco życie, nadając mu o wiele więcej wygody, a także możliwości. Wydawać by się mogło, że wydawanie pieniędzy jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, tylko kto zatroszczy się o to, by na naszym koncie bankowym nigdy ich nie zabrakło…?

25 listopada 2020 admin , ,