Młodzi ludzie poszukując zatrudnienia często popełniają wiele błędów. Wynikają one przede wszystkim z braku doświadczenia. Jednym z podstawowych błędów w tym względzie jest to, że często pierwsza praca ma przynieść jako taki zarobek, który będzie dodatkiem do kieszonkowego. Młodzi ludzie patrzą wyłącznie na doraźne korzyści, nie planując przy tym własnej ścieżki rozwoju zawodowego. Co robić aby uniknąć takich błędów i jakie mogą z tego wynikać korzyści?
Doradztwo zawodowe – praca na start
Doradca zawodowy powinien być zatrudniony w każdej szkole średniej, tak by ułatwić młodym ludziom planowanie kariery. Niestety, w naszych realiach jest to utopia. Często brak jasno sprecyzowanych planów zawodowych kończy się wybraniem nietrafionego kierunku studiów, po którym albo nie można zaleźć satysfakcjonującego zatrudnienia albo bardzo szybko pojawia się wypalenie zawodowe. Aby tego uniknąć warto jak najwcześniej odwiedzić doradcę zawodowego. U takie specjalisty można wypełnić specjalne testy, na podstawie których zostaną określone predyspozycje zawodowe. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku introwertyków. Ciężko bowiem wyobrazić sobie osobę, która z natury jest zamknięta, w roli sprzedawcy lub barmana. Owszem, może taka osoba poprawnie wykonywać powierzone jej obowiązki, ale mało prawdopodobne jest aby czerpała z pracy satysfakcję i zaszła na sam szczyt kariery zawodowej.
Korzyści z konsultacji ze specjalistą
Korzystają z poradnictwa zawodowego można liczyć na pewne benefity. Przede wszystkim zwiększa się prawdopodobieństwo, że znaleziona praca będzie satysfakcjonująca. Jak pokazują badania, satysfakcja z wykonywanych obowiązków przekłada się bezpośrednio na ogólny poziom zadowolenia z życia. Kolejnym plusem jest to, że doradca zawodowy zadba o to, aby kariera została odpowiednio zaplanowana. Jest to istotne zwłaszcza dla młodych osób, które poszukują zatrudnienia. Warto zwracać uwagę, aby każda praca, prócz pieniędzy przynosiła także plusy w postaci doświadczenia. Dzięki takiemu podejściu można będzie stale się rozwijać i wspinać na kolejne szczeble kariery. Można wyobrazić sobie taki przykład. Młody człowiek marzy o tym aby zostać bankierem. W liceum dorabia jako roznosząc gazety. Studia upływają na łączeniu nauki z pracą za barem. Teoretycznie, po obronie pracy magisterskiej osoba taka ma ładnych kilka lat doświadczenia zawodowego. Jednak nie będzie ono pomocne w zdobyciu upragnionego stanowiska. Bankierowi nie przydadzą się raczej ani umiejętności barmana ani doręczyciela gazet. O wiele lepiej taka osoba by postąpiła, jeżeli jeszcze w trakcie nauki odbyła by praktykę zawodową w banku lub staż. Coraz więcej firm prywatnych i publicznych instytucji włącza się w organizacje wakacyjnych staży i praktyk, które są świetną okazją do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Można sobie przy okazji wyrobić sieć kontaktów, które z pewnością okażą się niezmiernie przydatne podczas poszukiwania pracy w przyszłości. Warto pamiętać, że dobrze zaplanowana kariera to pierwszy krok do realizacji marzeń zawodowych.