Wszystko w naszych czasach kręci się dookoła pieniądza. Relacje gospodarcze między krajami są ratyfikowane umowami ekonomicznymi, które regulują stosunek jednego państwa do drugiego. Można powiedzieć, że przechodzimy obecnie już trochę od istoty samego pieniądza bardziej do energii, która jako medium wymiany wartości staje się coraz bardziej istotna, mobilna i przyjmuje też coraz więcej form. Biznes, kredyty oraz księgowość związane z branżą energetyczną zawsze będą istotnymi elementami tej jakże osobliwej układanki. W obecnych czasach, coraz większą wagę przykłada się do tego, żeby źródła energii, które są przez nas wykorzystywane były w jak największym stopniu „zielone”. Co to w gruncie rzeczy znaczy? Oznacza to nic innego, jak zorientowanie gospodarki energetycznej całego świata, w kierunku odnawialnych źródeł energii takich jak słońce, wiatr oraz ciepło pochodzące z wnętrza Ziemi.
Tego rodzaju źródła energii istniały od zawsze i były ekologiczne. Jako ludzie chcieliśmy niestety być mądrzejsi od natury i zaczęliśmy szukać nowych, bardziej wydajnych rozwiązań, które początkowo nie były niestety sprawdzane pod katem środowiskowym. W rezultacie, mamy obecnie sytuację niemalże klęski klimatycznej, która polega między innymi na zubażaniu warstwy ozonowej, która przez całe ery chroniła nasza planetę przed szkodliwymi falami ultrafioletowymi pochodzącymi z reakcji syntezy wodoru w hel na powierzchni Słońca. Co możemy zatem zrobić z obecnym stanem rzeczy? Musimy robić to, w czym jesteśmy najlepsi, czyli w znajdywaniu optymalnych i wydajnych rozwiązań tego problemu, w zgodzie jednak z życiem środowiska, którego zresztą jesteśmy nieodzowną częścią. Możemy osiągnąć ten cel poprzez zachęcanie ludzi do tworzenia Startupów, bezpośrednio powiązanych z energetyką odnawialną. Biznes, kredyty oraz księgowość to pojęcia obce takim inicjatywom, gdyż nie dochodzą one za zwyczaj do takiego poziomu złożoności w swojej strukturze.
Po pewnym jednak czasie, kiedy Startup zacznie przeobrażać się w firmę, sprawa zmienia się diametralnie. Od tego momentu, ludzie którzy stali na czele Startupu i interesowali się właściwie tyko i wyłącznie naukową częścią projektu, zaczynają się teraz zastanawiać nad tym, jak prowadzić księgowość nowej firmy, czy warto brać jakieś kredyty oraz jakie ryzyka gospodarcze mogą ich czekać. Czy warto zatem zakładać własny biznes w branży energetycznej (mając w tej dziedzinie specjalistyczną wiedzę)? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to kwestia silnie zależna od umiejętności, charakteru oraz osobistych preferencji danego delikwenta. Warto mieć jednak na uwadze to, że posiadanie biznesu w tak gorącej branży, wiąże się z bardzo dużymi profitami, jeżeli jesteśmy w stanie produkować rzeczy na najwyższym poziomie. Z drugiej strony, jak z każdą działalnością gospodarczą, jesteśmy narażeni na niepowodzenie, dlatego też warto zastanowić się nad tym, czy jesteśmy na nie gotowi. Wszystko zależy od naszej determinacji i siły charakteru, dlatego warto je zbadać przez przystąpieniem do działania.