Jeszcze nie tak dawno temu sytuacja na rynku pracy wyglądała w ten sposób, że najczęściej spotykane były umowy w oparciu o etat i to w należących do państwa firmach. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych przeprowadzona została prywatyzacja licznych przedsiębiorstw i zaczęły na szerszą skalę powstawać firmy prywatne. Otwarcie się na zachód poskutkowało tym, że na polski rynek coraz chętniej zaczęły wkraczać także korporacje międzynarodowe które oferują nowe możliwości podjęcia pracy. Zupełnie odmieniło to podejście do myślenia o zatrudnieniu. Praca na etat powoli staje się mniej popularna niż własna działalność gospodarcza lub podejmowanie zleceń jako freelancer. Jakie są korzyści z tego, że ktoś jest samo zatrudniony?

Własna firma – sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma zarazem swoje plusy jak i minusy. Jeśli chodzi o pozytywne strony medalu, to przede wszystkim wymienić powinno się wolność i swobodę w podejmowaniu decyzji o tym jak dużo się pracuje i o tym w jakich porach warto pojechać na urlop wypoczynkowy. Nie trzeba się za każdym razem pytać przełożonego o akceptację pomysłu. Jeżeli mowa o sprawach nieco bardziej uciążliwych, to należy wymienić konieczność terminowego opłacania podatków, które należy uiszczać niezależnie od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym firma wykazała zysk czy stratę. Konieczne jest więc takie rozporządzanie finansami firmy, aby w każdym momencie mieć chociaż niewielki zapas gotówki. Wolność jaką daje posiadanie własnej działalności można rozumieć również poprzez pryzmat dowolnych możliwości rozwoju. W przypadku działalności jednoosobowej, to w dużej mierze od zaangażowania i zdolności jej właściciela zależy rozwój przedsięwzięcia. Zazwyczaj jest tak, że im większe jest zaangażowanie właściciela i jego starania, tym większe sukcesy może odnieść. Niestety związane jest to także nierzadko z poświęcaniem pracy więcej niż standardowe osiem godzin każdego dnia. Powinno się zatroszczyć się nie jedynie o bieżącą działalność ale także o kwestie księgowe jak również wizyty w urzędach. Wolność powiązana jest w takim względzie z bardziej wymagającymi zobowiązaniami.

Dla kogo jest dobre bycie freelancerem
Warto sobie zdawać sprawę z tego, iż nie każda osoba posiada odpowiednie zdolności do tego aby działać na własną rękę. Jako freelancer pracować mogą persony niezmiernie przedsiębiorcze, które wiedzą czego chcą i konsekwentnie dążą do realizacji obranych założeń. W przypadku gdy ktoś z natury jest nieterminowy, ciągle się spóźnia lub żyje w permanentnym chaosie to raczej nie odniesie na tym polu powodzenia. Wolny strzelec powinien mieć wrodzoną chęć rozwoju i dążenia do perfekcji. takie cechy z pewnością przysporzą mu wiele korzyści zawodowych i będą powodem tego, że klienci będą polecać go między sobą.

Zawody w jakich spełni się wolny strzelec
Samo zatrudniony ma możliwość działania w naprawdę wielu branżach. Coraz więcej spółek preferuje współpracę w modelu biznesowym. Zamiast otwierać kolejny etat, wolę one podjąć współpracę z inną firmą jako podwykonawcą. Tyczy się to zarówno branż artystycznych – jak na przykład fotografia a także stricte technicznych. Często freelancerami zostają pasjonaci informatyki. Nie ma żadnej wątpliwości, że przechodząc na własny rachunek dobrze jest zdobyć wcześniej doświadczenie w zawodzie. Zaprocentuje to znacznie w kolejnych latach znacznie upraszczając prowadzenie działalności gospodarczej w licznych aspektach. Doświadczenie zawodowe można uzyskać przykładowo w trakcie praktyk zawodowych lub stażu odbywanego po zakończeniu studiów.